Expo 2020 Latvija – Augsne (inovācijām)
Dubaija, Apvienotie Arābu Emirāti, 2021. gads

Ievads

Ekspozīcija  Latvia – Augsne (inovācijām) veidota kā senā un nākamības simbioze. Par tās pamata materiālu ir izvēlēts Latvijas ģenētiskais kods – kūdra, kas tiek izmantots kā audekls, uz kura stāstīt Latvijas potenciāla un nākotnes attīstības stāstus. Aizvēsturiskais materiāls sevī satur unikālu informāciju par Latvijas vēsturi, senajiem augiem, kokiem, cilvēkiem, savukārt mūsdienu tehnoloģijas ļauj paraudzīties nākotnē un pavēstīt par Latvijas nākotnes tēla vīziju.

Telpiskā organizācija

Konceptuāli ekspozīcija ir veidota manifestējot pastāvīgu progresiju. Paviljona apmeklētājs pieredz četras Latvijas dimensijas, sākot no izejas punkta un konkrēta nākotnes virziena pašā tās sākumā un beidzot ar jebkādu pastāvošo robežu nograušanu un domāšanu ārpus tām ekspozīcijas noslēgumā. Būtībā, jo tālāk apmeklētājs dodas stendā, jo plašāku skatu uz Latviju kā vietu izaugsmei tas pieredz.

Ekspozīcijas saturs veidots kā 4 multimediāli stāsti par Latviju 4 dažādās telpās ar 4 dažādiem arhitektoniskiem elementiem, kas izstāstīti izmantojot 4 dažādas digitālas tehnoloģijas. Stāsti tiek atvasināti no Latvijas valsts tēla galvenajām vērtībām jeb Latvija – zeme izmēģinājumiem; zeme jaunatklājumiem; zeme savienošanai; zeme inovācijām.

Ilgtspējība un materialitāte

Ekspozīcija radīta kā paraugs ilgtspējīgai domāšanai, kur ekoloģisks materiāls līdzās pastāv mūsdienu tehnoloģijām. Pēc Expo 2020 kūdra tiks atgriezta purvā – vietā, no kuras tā nākusi. Tā tur saplūdīs ar augsni un izzudīs, tikmēr tehnoloģijas tiks izmantotas atkārtoti.

Lai vēl vairāk uzsvērtu aizvēsturiskā materiāla un mūsdienu tehnoloģiju kontrastu un tajā pašā laikā savienojamību, daļā no kūdras sienām veidoti skulpturāli ciļņi, kas veidoti ar trīs asu robota frēzes palīdzību izmantojot digitāli veidotu trīsdimensiju modeli. Visi ekspozīcijas elementi ir saražoti saliekami rūpnīcā Latvijā un vēlāk sistemātiski samontēti paviljonā Dubaijā.

Apmeklētāju ceļojums un pieredze

Prologs

Apmeklētāja ekspozīcijas pieredze sākas jau pirms ieiešanas paviljonā. Pie paviljona ieejas durvīm ir kūdras paneļi ar informāciju par to, kas gaida apmeklētāju ekspozīcijā.

1. dimensija: Latvija – augsne izmēģinājumiem

Pirmā ieejas telpa ekspozīcijā ir visplašākā. Tās centrā atrodas brīvstāvoša kūdras kolonna, un attiecīgi apmeklētāju kustība tiek organizēta tai apkārt. Ap kolonnu izvietoti iekārti četri caurspīdīgi displeji. Ar multimediālu video un audio stāstu apmeklētāji tiek iepazīstināti Latviju kopumā un Latviju kā zemi, kas ir piemērota izaicinājumiem.

2. dimensija: Latvija – augsne jaunatklājumiem

Otrajā telpā izvietota atdaloša kūdras siena, kas apskatāma no divām pusēm, tāpēc apmeklētāju plūsma šeit arī tiek sadalīta divās nosacītās mazākās grupās. Sienas centrā iestrādāti ekrāni un multimediālais stāsts uz tiem tiek papildināts arī ar grafiskiem elementiem, kas projicēti ar video projekciju uz kūdras sienas no abām pusēm. Šajā telpā Latvija tiek atainota kā zeme jaunatklājumiem.

3. dimensija: Latvija – augsne savienošanai

Trešā istaba ir veidota kā telpa, kas sastāv no 4 stūra elementiem - 4 kūdras skulptūrām ar, kas ieskauj apmeklētājus no 4 pusēm. Ja pirmajā un otrajā telpā apmeklētāju kustība tika organizēta ap centrālajiem objektiem, tad šeit apmeklētāji atrodas telpas centrā un multivides stāsts risinās visapkārt. Trešajā telpā Latvija ir pozicionēta kā zeme, kas savieno dažādas pasaules. 360 grādu videoprojekcija tiek veidota ar 4 videoprojektoriem, kas uzstādīti eksponātu augšpusē.

4. dimensija: Latvija – augsne novācijām

Ja pirmajās trīs telpās cilvēks ir novērotājs un telpa ir piepildīta ar saturu, tad ceturtajā pats cilvēks ir galvenais saturs. Tas, kurš veido telpu. Tam ir simboliska jēga arī attiecībā uz valstisku mērogu. Kādā brīdī mēs esam novērotāji, kādā - kļūstam par veidotājiem. Telpa iegūst savu raksturu, kad tajā ienāk cilvēks. Ceturtā istaba novieto personu savā centrā un nojauc esošās robežas. Pa telpas perimetru radiāli izvietoti spoguļi, un apmeklētājs tajos vispilnīgāk redz sevi, stāvot istabas centrā. Telpā novietota platleņķa kamera, kas ļauj apmeklētājiem uzņemt fotogrāfijas ar sevi.

Epilogs

Epilogam ir divi LED stendi, kas atrodas pie ekspozīcijas izejas. Apmeklētāji var saglabāt tikko uzņemto fotogrāfiju un uzzināt informāciju par Latvijas paviljona darbību 3. stāvā.

Apmeklētāju plūsma

Katrā telpā apmeklētāju grupa pavada ~ 3 minūtes un 1 minūte nepieciešama, lai secīgi pārietu no vienas telpas uz otru. Kopējais ekspozīcijas apmeklējuma ilgums ir 15 minūtes.

Dizains, koncepcija: Didzis Jaunzems, Ksenija Sapega, Justīne Kate Hesse, Helēna Laura Bindemane
Producēšana, tehnoloģijas: SOLAVI – Ints Bērziņš, Guntis Maisaks, Anda Zemīte, Juris Tautvaitis, Dāvis Ozoliņš
Uzbūve: AD PRODUCTION – Jānis Miķelsons, Raivo Mužiks, Edgars Andersons
Multimediji: PUTNU STUDIJA – Roberts Rubīns, Māris Kalve, Viktors Keino, Dmitrijs Voloviks
Saturs: Kaspars Eglītis
Foto stends: OVERLY – Ainārs Kļaviņš, Miķelis Dumpis
Mūzika: Reinis Sējāns
Foto: Ēriks Božis