Parametriskais ledājs
Rīgas Doma dārzs, Rīga, Latvija, 2016. gads

Mūsdienu pasaulē mēs ar mākslīgām lietām sastopamies biežāk nekā ar dabiskām. Mūsu – 21. gadsimta modernās sabiedrības – ikdiena ir kļuvusi „mākslīga”. Gandrīz katrā elementā, kas veido mūsdienu pasauli, ir novērojama cilvēka klātbūtne un vēlme to pielāgot, piemērot, pakārtot, sakārtot.

Attīstoties zinātnei un izpratnei par dabas likumiem, cilvēks ir apguvis dabisko pirmsākumu interpretācijas mākslu, kas savukārt vides pilnveidošanas nolūkos „ļauj” jaunradīt dabīgos procesus imitējošus „mākslīgus” objektus. Vai māksla un mākslīgi veidota pasaule spēj pilnvērtīgi aizstāt dabisko?

Kas ir uzskatāms par „tabula rasa” pirmsākumu un no kura brīža sākas mākslīgums? Kas būs tālāk? Tāpēc, lai pavērotu sevi no malas un izvērtētu esošās situācijas ietekmi uz cilvēci, tiek piedāvāts savietot blakus divus šķietamus pretstatus: mākslīgumu un dabiskumu. Parametriskais ledājs pievēršas mūsdienu fenomenam par cilvēka radītu pasauli pasaulē un apvieno divus šķietamus pretstatus – dabiskumu un mākslīgumu. Vai tie var pastāvēt līdzās?

Parametriskais ledājs idejiski ietver divus pretnostatījumus: „ledus” kā dabiskuma, pirmatnīguma, patiesuma izteiksmes līdzeklis un „parametrika” kā cilvēka interpretācijas, algoritmiskas domāšanas, likumsakarību un kārtības simbols.

Līdztekus Parametriskais ledājs ataino mūsdienu mākslas žanru saplūšanu un robežu nojaukšanu starp dažādām mākslas disciplīnām laikmetīgajā mākslā. Tā ir instalācija, kas sevī apvieno scenogrāfiju, gaismu, video, mūziku un zinātni. Ar datorģenerētu formu, digitālu animāciju, organisko polimērmateriālu, skaņas ierakstu un mākslīgo apgaismojumu tiek atveidoti dabas procesi.

Parametriskais ledājs: Didzis Jaunzems
Producenti, skaņas instalācija: I Did It
Gaismas instalācija: BANG!
Nesošā kontstrukcija: RJK
Uzbūve: Hansa Film Services, FAD
Ideju no Islandes atveda: Roberts Rubīns
Fotogrāfijas: Uldis Lapiņš