Četras Sejas
Bergena, Norvēģija, 2015. gads

Tradicionāli pilsētvides publiskā telpa ir ielas un laukumi, kas izvietoti starp ēkām. Mūsu vīzija ir konsolidēt šīs fragmentācijas 4 vienotās daudz lielākās publiskās telpās, atvērtās visai Bergenas pilsētai. Šāds piegājiens paver iespējas veidot dzīvojamo rajonu ar integrētām plašām zaļajām zonām, radīt atvērtības un kopības sajūtu ar apkārtējām teritorijām, ģenerēt pilsētas dzīves kultūru un dzīvot harmonijā ar daudzveidību.
Lai šo panāktu, mēs piedāvājam koncentrēt ēku masu rajona centrā, kas telpiski veido 4 jaunas publiskas telpas – četrus laukumus ar dažādām identitātēm. Tie iedzīvotājiem nodrošina iespējas pulcēties, nodarboties ar sportu, urbāno zemkopību un būt dabas tuvumā.
Lai vēl vairāk uzsvērtu koplietošanas efektu, mēs piedāvājam izvairīties no tradicionālās pilsētas morfoloģijas segregācijas un veidot 3 hibrīdēkas, kur dažādas pilsētas ēku tipoloģijas ir apvienotas daudzfunkcionālā ēkā. Hibrīds rada iedzīvotāju kritisko masu pašpietiekamai dzīvojami videi, kur plašākas publiskās telpas vieno lielāku cilvēku daudzumu. Tās ir viegli sasniedzamas neatstājot ēku, tādejādi tiek veicināta to izmantošana un cilvēku savstarpēja socializēšanās.
Hibrīds arī palīdz radīt māju sajūtu, kas ir pakāpeniski izzudusi mūsdienu sabiedrībā. Ja pirms industriālās revolūcijas mājoklis bija centrālā vieta, kur risinājās ikdienas aktivitātes un kas vienoja dažādas paaudzes, tad mūsdienās tas ir palicis vien par vienu no ikdienas skrējiena satelīta punktiem. Hibrīds piedāvā apvienot dzīvošanu, strādāšanu, rekreāciju un kultūru vienā arhitektūras organismā, kuru iedzīvotāji asociētu ar sajūtu mājas.

Četras sejas
Koncentrēti ēku apjomi rajona centrā telpiski veido četras jaunas publiskas telpas – četras Bergenas sejas - četrus laukumus ar četrām dažādām identitātēm.
Dienvidu laukums – galvenā dzīvojamā rajona publiskā telpa. Laukums ar urbānu labiekārtojumu, pret kuru atveras X ēkas pirmā stāva publiskās funkcijas – restorāni, kafejnīcas, galerijas, veikali utt;
Ziemeļu laukums – zaļā publiskā telpa ar plašu apzaļumojumu, kā turpinājumu kalna parkam;
Austrumu laukums – publiskā telpa iedzīvotāju sporta un rekreācijas aktivitātēm;
Rietumu laukums – pilsētas dārzniecības un bērnu spēļu laukumu publiskā telpa

X ēka
X ēka darbojas kā rajona savienotājs. Tas savieno gājēju ceļu pāri upei līdz kalna parkam. Ceļš iet cauri ēkas centram, kur 6 stāvu augstumā izveidots apzaļumots stiklota lieltelpa ar balkoniem un terasēm dažādos līmeņos. Ēka arī savstarpēji savieno visus četrus laukumus caur plašām ejām ēkas četros spārnos.
Ēka ir urbānais hibrīds, kas sevī ietver dažādas funkcionālās tipoloģijas. Pirmo un otro stāvu veido divas krustiskas asis - „atpūta” un „darbs”. Atpūtas ass sevī ietver dažādas rekreācijas aktivitātes rajona un tuvējo ēku iedzīvotājiem – mazas kafejnīcas, restorānus, veikalus, galerijas, sporta zāli un nelielu kinoteātri. Darba ass sevī ietver nelielus birojus un darbnīcas. Plaša galerija 2. stāvā savieno visas atpūtas un darba aktivitātes. Tā ļauj cilvēkiem sasniegt savu vēlamo galamērķi nepametot ēku, kas ir sevišķi svarīgi Bergenas skarbajos klimatiskajos apstākļos.
Virs publiskajām aktivitātēm izvietotas dzīvojamās tipoloģijas. Tās ir dažāda izmēra dzīvojamās vienības sākot no nelieliem vienas guļamistabas un Studio tipa līdz 2 un 3 istabu dzīvokļiem, kā arī divstāvīgām dzīvojamām vienībām.
Ēkas Ziemeļu – Dienvidu ass ir sarotēta 22,5 grādu leņķī, kas ir piemērotākais savērsums dzīvojamo vienību rīta un vakara izsauļojumam. Rietumu – Austrumu ass dzīvojamās vienības izplānotas tā, lai tām būtu ainavisks skats pret Ziemeļiem un izsauļojums no Dienvidiem. Tas ir panākts ar speciālu dzīvokļu plānojumu un divstāvīgām dzīvojamām vienībām.
X ēkas sadrumstalotie arhitektūras apjomi veido vienotu ēkas masu, tajā pašā laikā radot individualitātes sajūtu.

Ķieģeļu ēka
Vēsturiskā ķieģeļu ēka ietverta kopīgajā rajona attīstības plānā, kā šeit bijušās rūpniecības industrijas vēsturiskā arhitektūras un mentālās identitātes mantojuma objekts. Tā plašā atvērtā halle ļauj to pielāgot dažādu publisku aktivitāšu izmantošanai. Ēka tiks izmantota kā rajona kopienas centrs ar iespēju tajā organizēt koncertus, tirgu, sporta aktivitātes un tuvējās mākslas akadēmijas izstādes. Ēkas jumts ir pārveidots plakans un stiprinātas ir tā nesošās konstrukcijas. Uz ēkas jumta izvietotas 10 jaunas villas ar lielisku skatu uz Mollendal upi. Katrai villai ir arī savs privāts pagalms, kas var tikt izmantots dārzkopībai vai citām ikdienas aktivitātēm.

O ēka
Trešais rajona attīstības plāna arhitektūras objekts ir bērnu dārzs – O ēka. 400m2 bērnu dārzs ir novietots urbānās zemkopības laukumā un veidots cilindriskā apjomā nodrošinot 360 grādu pieejamību un saplūšanu ar ainavu. Ēku iekļaujošā teritorija tiks izmantota spēļu laukumiem, kas pieejami visiem rajona iedzīvotājiem. Ēkai ir arī privāts iekšējais pagalms dažādām bērnu aktivitātēm – brīvdabas teātris, spēļu laukums u.c. Apkārtējo urbānās zemkopības teritoriju bērni var izmantot, lai pētītu procesus dabā un zemkopībā.
Virs bērnudārza trīs stāvos izvietotas galerijas tipa dzīvojamās platības. Katra dzīvojamā vienība var tikt sasniegta no iekšpagalma galerijas un tai katrai ir sava plaša privāta terase.

Autostāvvietas
Izvērtējot augsto zemes vērtību Bergenas blīvajā apbūvē, lielākā daļa autostāvvietu ir izvietotas zem X un O ēkām. Atbrīvojot dzīvojamā rajona zemes līmeni no automašīnām, ir iespējams veidot humānu un zaļu pilsētvidi, kā arī daļēji pārvietot rūpniecības industrijas piesārņoto augsni. Autostāvvietas ir ērti sasniedzamas pa X ēkas 7 vertikālo komunikāciju serdēm.

Autori: Didzis Jaunzems, Māris Bārdiņā, Klinta Pickaine, Kristaps Kleinbergs, Paula Bloma